Šest od deset ljudi sa dijabetesom propušta pregled koji spašava vid
Dijabetes je hronično stanje koje može imati ozbiljne posledice po oči, često uzrokujući dijabetičku retinopatiju - bolest koja može dovesti do gubitka vida. Analizirajući faktore koji doprinose velikom broju pacijenata koji propuštaju redovne preglede vida, uprkos činjenici da su ti pregledi ključni za očuvanje vida, nekoliko studija su ispitivali razloge propuštanja pregleda i predložila rešenja koja bi mogla poboljšati učestalost preventivnih poseta oftalmologu kod osoba sa dijabetesom.
Dijabetes je stanje koje zahteva kontinuiranu brigu i kontrolu, jer može uticati na različite procese u orgamizmu, uključujući i vid. Dijabetička retinopatija, jedno od najčešćih komplikacija dijabetesa, oštećuje krvne sudove mrežnjače i može izazvati ozbiljna oštećenja vida, čak i slepilo, ako se ne leči na vreme. Redovni pregledi očiju kod oftalmologa omogućavaju rano otkrivanje i intervenciju, sprečavajući razvoj bolesti.
Međutim, statistika pokazuje da 6 od 10 osoba sa dijabetesom ne obavlja redovne preglede vida, što značajno povećava rizik od komplikacija.
Studija je obuhvatila osobe sa dijabetesom tipa 1 i tipa 2 i istraživala razloge zbog kojih propuštaju preglede očiju. Koristeći metod anketiranja i intervjua, identifikovani su ključni faktori koji utiču na njihovo ponašanje, kao i njihovo znanje o značaju oftalmoloških pregleda.
Rezultati
Istraživanje je pokazalo da:
- Nedostatak informacija: Mnogi pacijenti nisu dovoljno informisani o tome koliko su pregledi vida važni za prevenciju komplikacija.
- Finansijski troškovi: Troškovi pregleda i lečenja često predstavljaju prepreku.
- Strah od loših rezultata: Pojedinci izbegavaju preglede zbog straha od mogućih nalaza.
- Geografske prepreke: Nedostupnost oftalmoloških usluga u manjim zajednicama smanjuje učestalost pregleda.
- Nedostatak vremena: Poslovne obaveze i svakodnevne aktivnosti, takođe, se navode kao razlog izbegavanja pregleda.
Rezultati istraživanja ukazuju na potrebu za podizanjem svesti o važnosti oftalmoloških pregleda, ali i poboljšanje dostupnosti ovih usluga. Kampanje za informisanje i obuka medicinskog osoblja mogu značajno doprineti povećanju broja pregleda. Pored toga, subvencionisanje troškova i unapređenje zdravstvene infrastrukture mogu smanjiti geografske i ekonomske prepreke.
Istraživanja, takođe, pokazuju da samo 41,6% pacijenata sa dijabetesom se pridržavalo preporučenih termina za redovne preglede očiju, posebno dilatacijom zenica. Adherencija je bila bolja kod pacijenata sa ozbiljnijim stadijumima dijabetičke retinopatije (DR), dok su oni sa blagim oblicima DR bili skloni da propuštaju preglede.
Većina osoba sa dijabetesom nije u potpunosti svesna ozbiljnosti komplikacija povezanih sa očima ili se suočava sa preprekama koje ih sprečavaju da obave pregled. S obzirom na to da dijabetička retinopatija može biti prevenirana uz pravovremenu dijagnozu, povećanje broja pregleda moglo bi spasiti vid kod miliona ljudi.
Reference:
https://www.aao.org/eye-health/news/sixty-percent-skip-diabetic-eye-exams
https://jamanetwork.com/journals/jamaophthalmology/fullarticle/2806093#google_vignette