DRUGAČIJI POGLEDI

kontrast
tekst
razmak
linkovi

Šta treba da znate o intraokularnim injekcijama?

Ako Vam oftalmolog kaže da Vam je potrebna intraokularna injekcija, možda ćete biti zabrinuti zbog pomisli o primeni injekcije u oko.

Intravitrealna injekcija koja podrazumeva aplikaciju leka protiv vaskularnog endotelnog faktora rasta (anti-VEGF) direktno u očnu jabučicu je zlatni standard za lečenje bolesti mrežnjače, kao što su dijabetička retinopatija (DR), dijabetički makularni edem (DME), senilna degeneracija makule (vlažna/neovaskularna forma, nSDM) i retinalne venske okluzije (RVO).

Pravilno izvođenje ove procedure, kao i učestalost aplikacije intraokularnih injekcija, direktno utiču na bezbednost pacijenata i smanjenje rizika od komplikacija. Da biste bili manje zabrinuti zbog injekcija u oči, evo nekoliko činjenica koje bi trebalo da znate o proceduri.


Činjenice koje treba da znate o proceduri primene intravitrealne injekcije

1. Pre primene injekcije, pacijentu se daje lokalna anestezija u obliku kapi za oči kako bi se smanjila nelagodnost. Nakon toga, lekar pažljivo ubrizgava lek u staklasto telo oka pomoću tanke igle. Postupak traje samo nekoliko minuta.

2. Anestetik će utrnuti površinu očne jabučice tako da nećete osećati bol. Na oko i kapke se stavlja antiseptik, kako bi se sprečila infekcija bakterijama sa područja oko oka.

3. Igla je veoma tanka i većina ljudi će osetiti samo pritisak i bol koji nije oštar.

4. Nakon davanja injekcije, oftalmolog će očistiti oko kako bi uklonio antiseptik. Takođe, pregledaće oko kako bi se uverio da nema problema ili komplikacija.

5. Čitava procedura obično traje oko 10 do 15 minuta.

Šta očekivati nakon primene injekcije u oko?


Nekoliko sati možete imati iritaciju očiju. Takođe, možete imati mrlju krvi na oku (koja se zove subkonjunktivalno krvarenje) na mestu injekcije. Ovo se dešava retko i obično nestaje u roku od nedelju dana. Na sreću, komplikacije nakon injekcije primenjene u oko su retke. Međutim, trebalo bi da pozovete svog oftalmologa ako imate bilo koji od sledećih znakova ili simptoma:

-Imate bol ili nelagodnost u oku;

-Primećujete zamućenje vida ili imate osećaj “plutajućeg” vida

-Posebno ste osetljivi na svetlost.

Većina pacijenata doživljava blagu nelagodnost odmah nakon injekcije.

Savetuje se izbegavanje teških fizičkih aktivnosti i trljanje očiju tokom prvih nekoliko dana. Redovne kontrole kod oftalmologa su ključne za praćenje uspešnosti lečenja i prepoznavanje eventualnih komplikacija.

Koje vrste lekova se mogu davati intravitrealnim injekcijama?

• anti-VEGF lekovi

• Steroidi, koji smanjuju upalu

• Antibiotici, antivirusni i antifungalni lekovi Teške komplikacije su veoma retke kod intravitrealnih injekcija.

Glavni rizici su:

• Infekcija oka ili endoftalmitis

• Upala oka ili pseudoendoftalmitis (neinfektivni, upalna reakcija na neke lekove)

• Krvarenje u staklasto telo

• Odvajanje mrežnjače

PREDNOSTI intraokularnih injekcija zavise od očne patologije koja se leči, ali obično uključuje poboljšanje vida ili prevenciju pogoršanja vida (u slučaju AMD, DR, RVO). U slučaju infekcije, korist je i direktna isporuka antibiotika/antigljivičnog leka u oko blizu mesta infekcije.

Reference:

eyewiki.org

asrs.org

https://www.aao.org/eye-health/treatments/eye-injections

M-RS-00003423