DRUGAČIJI POGLEDI

kontrast
tekst
razmak
linkovi

Šta treba znati nakon dijagnoze dijabetičke retinopatije?

Ovo su najčešća pitanja koja pacijenti postavljaju nakon dijagnoze

Saznanje da imate dijabetičku retinopatiju može biti uznemirujuće. Možda se brinete da ćete izgubiti vid ili osećate da ste preopterećeni planom lečenja. Prvi korak ka zaštiti Vašeg vida je razumevanje nove situacije u kojoj ste se našli. Obavezno zapišite sva pitanja koja Vam padnu na pamet kako biste mogli da ih postavite svom lekaru na sledećem pregledu. U međuvremenu, evo nekih od najčešćih pitanja i odgovora.

Da li ću izgubiti vid?

Dijabetička retinopatija može dovesti do gubitka vida, ali pravovremeno započinjanje lečenja i kontrola šećera u krvi mogu značajno smanjiti taj rizik. Uz odgovarajuće lečenje i pažljivo praćenje, mnogi pacijenti uspevaju da očuvaju dobar vid. Ključno je da se pridržavate preporuka lekara i redovno odlazite na preglede.

Koliko često moram da dolazim na preglede?

Pravovremeno započinjanje lečenja može sprečiti ozbiljan gubitak vida kod 90% ljudi sa dijabetičkom retinopatijom. Ali rano lečenje je moguće samo ako redovno kontrolišete svoje oči.

Pacijenti sa dijabetičkom retinopatijom koji redovno odlaze na preglede i prijavljuju promene vida svom lekaru, imaju veću šansu da se na vreme uoče promene i započne lečenje.

Što duže imate dijabetes, to je veći rizik da se kod Vas jave problemi sa vidom. Zbog toga je važno da se pridržavate rasporeda pregleda koje će preporučiti Vaš očni lekar. Ukoliko se desi da primetite bilo kakve promene u svom vidu, kao što su plutajuće mrlje, zamućenost, da vidite tamne mrlje ili izbledele boje, nemojte čekati na sledeći pregled -odmah pozovite svog očnog lekara.

Moj vid je dobar. Kako mogu da imam tako ozbiljno stanje?

Možete imati dijabetičku retinopatiju čak i ako niste primetili promene u vidu. Ovo stanje se razvija kada šećer u krvi ostane visok duže vreme i počne da oštećuje unutrašnji sloj u zadnjem delu oka, tj. mrežnjaču.

Dijabetička retinopatija može početi da oštećuje Vašu mrežnjaču i pre nego što primetite promene u vidu, zbog čega morate redovno da posećujete očnog lekara. Ponekad možda možete da ne shvatite da Vam se vid pogoršava, jer Vam zdravije oko pomaže da dobro vidite.


Kako dijabetička retinopatija oštećuje oko?

Dijabetička retinopatija može oštetiti Vaše oči na različite načine, u zavisnosti od toga koliko je uznapredovala. U ranoj fazi, sićušni krvni sudovi u Vašoj mrežnjači počinju da otiču, blokirajući protok krvi do mrežnjače i sprečavajući pravilnu ishranu.

U umereno uznapredovalom stadijumu, simptomi će se javiti samo ako dođe do nakupljanja krvi i tečnosti u žutoj mrlji (centralnom delu mrežnjače zaslužnom za najoštriji vid), a to je najčešće zamućenje vida.

U ozbiljno uznapredovalom stadijumu bolesti, u mrežnjači rastu novi i krhki krvni sudovi koji mogu da krvare u žutu mrlju i prozirni gel između sočiva i mrežnjače (staklasto telo). Ovo može dovesti do  pojave plutajućih mrlja u vidnom polju ili zamagljenosti, a  ako ima mnogo krvarenja, može doći do iznenadnog gubitka vida.

U poslednjoj, najviše uznapredovaloj fazi dijabetičke retinopatije (proliferativna dijabetička retinopatija), abnormalni krvni sudovi mogu izazvati razvoj ožiljnog tkiva. Ovo ožiljno tkivo može da “povuče” mrežnjaču od zadnjeg dela oka, uzrokujući njeno odvajanje. Posledice odvajanja mrežnjače su obično zamućenje vida, smanjeno vidno polje, pa čak i trajni gubitka vida.

Šta mogu da uradim da zaustavim napredovanje bolesti?

Najvažnije je da držite nivo šećera u krvi pod kontrolom jer to direktno utiče na napredovanje bolesti. Takođe, obratite pažnju na krvni pritisak i holesterol. Redovne posete oftalmologu su ključne, kako bi se pratilo stanje Vaših očiju i reagovalo na vreme, ukoliko dođe do pogoršanja. Pored toga, zdrava ishrana i fizička aktivnost mogu značajno pomoći.

Koliko su efikasni lekovi za dijabetičku retinopatiju?

Danas se lečenju dijabetičke retinopatije pristupa na savremen i efikasan način. Dostupni su inovativni lekovi za usporavanje ili čak “oporavljanje” gubitka vida. Vaš lekar će predložiti najbolji način lečenja, uzimajući u obzir Vaše specifične potrebe.

Za makularni edem se mogu primenjivati anti-VEGF lekovi, koji smanjuju oticanje mrežnjače i pomažu u očuvanju ili poboljšanju vida. Opcija lečenja može da bude i steroidni lek za smanjenje oticanja mrežnjače. I jedna i druga terapijska opcija se primenjuju kao intravitrealne injekcije (injekcije u oko).

Abnormalni krvni sudovi se takođe mogu lečiti injekcijama anti-VEGF lekova ili laserom, kako bi se sprečio curenje. U ozbiljnijim slučajevima može biti neophodna vitrektomija (hirurška procedura uklanjanja staklastog tela).


Davanje injekcija u oči zvuči uznemiravajuće. Kako to izgleda? Da li je previše bolno?

Ideja da Vam igla uđe u oko može zvučati zastrašujuće, ali nije tako strašno kao što mislite. Pre primene injekcije, oftalmolog će u bolesno oko ukapati lokalni anestetik, dok sam proces davanja injekcije traje svega nekoliko sekundi. Možda ćete posle toga osetiti slab bol ili ćete imati blagi, privremeni osećaj peckanja u oku. Detaljan opis procedure pročitajte OVDE.

Mogu li da vratim vid koji sam izgubio zbog dijabetičke retinopatije?

Regulisanje nivoa šećera u krvi, krvnog pritiska i holesterola mogu potencijalno doprineti da se vid koji ste izgubili zbog bolesti u dobroj meri vrati, a posebno značajnu ulogu imaju i primenjeni lekovi.

Kako će se moj život promeniti ako izgubim vid zbog dijabetičke retinopatije?

Čak i ako delimično izgubite vid zbog dijabetičke retinopatije i dalje možete imati ispunjen život. Lupe, savremeni elektronski uređaji, aplikacije za pametne telefone mogu Vam pomoći u svakodnevnim aktivnostima. Savete za život sa oštećenim vidom možete pročitati OVDE.

Pravovremeno postavljanje dijagnoze i započinjanje lečenja može sprečiti ozbiljan gubitak vida kod 90% pacijenata . Redovni pregledi i poštovanje predviđenog terapijskog režima su ključni za očuvanje vida.


Reference:

https://www.nei.nih.gov/learn-about-eye-health/eye-conditions-and-diseases/diabetic-retinopathy
https://www.aao.org/eye-health/tips-prevention/facts-diabetes-retinopathy-eye-diagnosis-anti-vegf

M-RS-00003526