VAŠ PUT NAKON TERAPIJE: ŠTA OČEKIVATI OD INTRAVITREALNIH INJEKCIJA I KAKO PRATITI NAPREDAK?
1. Kako izgleda prvi period nakon primanja intaravitrealne injekcije?
Terapija intravitrealnim injekcijama je donela pravu revoluciju u lečenju različitih bolesti oka. Od njih se očekuje da poboljšaju kvalitet života pacijenata čuvajući njihov vid i sprečavajući dalje pogoršanje bolesti - deluju direktno na oko, zaobilezići na taj način potencijalne sistemske neželjene pojave.
Intravitrealne injekcije su se pokazale efikasnim, sa relativno malim brojem neželjenih reakcija i kratkim periodom oporavka nakon primene.
Nakon aplikacije intravitrealne injekcije mnogi pacijenti osećaju blagi pritisak ili nelagodnost u oku, što brzo prolazi - u roku od jednog do dva dana. Na mestu uboda može da se javi crvenilo, što je takođe očekivano i ne bi trebalo da izaziva zabrinutost. Česta je pojava crne mrlje u oku gde je aplikovana injekcija, to znači da je lek u staklastom telu i resorbuje se vremenom. Antibiotske kapi za oči se koriste najčešće do sedam dana, a izuzetno je važno pridržavati se uputstava za održavanje higijene oka i izbegavati trljanje, kako bi se smanjio rizik od infekcije.
2. Koliko su često potrebne kontrole nakon početka terapije?
Intravitrealne injekcije se mogu dozirati prema potrebi i po pricipu produžavanja intervala između dve aplikacije. Učestalost kontrola zavisi od specifičnog plana terapije i reakcije na lek. Prva kontrola je obično sutradan, zatim nakon nekoliko dana ili nedelja - a zatim u pravilnim intervalima kako bi se pratio napredak. U proseku, kontrole su potrebne na svakih četiri do osam nedelja, u zavisnosti kako oko reaguje na terapiju.
3. Koje simptome pacijenti treba da prijave lekaru između kontrola?
Iako se aplikacija intravitrealnih injekcija pokazala sigurnom, postoji nekoliko neželjenih reakcija koje bi odmah trebalo prijaviti oftalmologu, kako bi se sprečile moguće komplikacije:
- izraženo crvenilo oka,
- oštar bol u oku,
- zamagljen vid,
- pojava „zavese“ ispred oka.
4. Kako se prati uspešnost terapije i kada se očekuju prvi rezultati?
Uspešnost terapije prati se redovnim očnim pregledima, proverom vidne oštrine i najčešćim OCT biomarkerima (eng. OCT - optical coherence tomography) - kao što su subretinalna tečnost (eng. SRF – subretinal fluid) i intraretinalna tečnost (eng. IRF - intraretinal fluid), kao i centralna debljina makule (eng. CST - central subfield tickness).
Prvi rezultati se obično mogu očekivati nekoliko nedelja nakon početka terapije, ali i kroz više meseci. OCT biomarkeri omogućavaju dublje razumevanje progresije bolesti i efikasnost terapije, posebno kod eksudativnih formi bolesti makule kao što su dijabetički makularni edem (DME) ili, takozvana, „vlažna“ ili neovaskularna forma senilne degeneracije makule (eng., skraćeno nAMD - neovascular age-related macular degeneration) – od ovih parametara zavisi nastavak terapije, odnosno tok lečenja.
5. Koji su znakovi da terapija deluje, a koji mogu ukazivati na komplikacije?
Pokazatelji odgovora na terapiju uključuju poboljšanje oštrine vida, smanjenje zamućenja i stabilizaciju promena u makuli. Znakovi komplikacija mogu uključivati bol, crvenilo oka, povišen pritisak, gubitak vida i dr. Ako se pojavi neki od ovih simptoma, potrebno je da se pacijent hitno javi svom oftalmologu.
6. Koliko dugo pacijenti obično ostaju na ovoj terapiji?
Dužina trajanja terapije zavisi od specifične bolesti i individualne reakcije na terapiju. Za postizanje optimalnih rezultata često je potreban veći broj injekcija tokom određenog vremenskog perioda. Kod nekih pacijenata terapija traje nekoliko meseci, dok je kod drugih potrebna dugoročna primena injekcija radi održavanja rezultata.
Kada govorimo o intravitrealnoj primeni anti-VEGF lekova (eng., skraćeno VEGF - vascular endothelial growth factor), skraćeni naziv za lekove koji inhibiraju njegovo dejstvo, mogu se dozirati na dva načina:
- pro re nata (lat., skraćeno PRN) protokol lečenja gde intervali praćenja ostaju fiksni, dok se odluke o aplikaciji injekcije donose na osnovu nalaza prilikom svake posete i
- treat and extend (eng., skraćeno T&E) režim podrazumeva postepeno progresivno produžavanje vremenskog intervala između aplikacije injekcija, u zavisnosti od kliničkog nalaza i odgovora pacijenta na primenjenu terapiju. T&E režim se smatra "proaktivnim", za razliku od PRN režima koji je "reaktivan".
Nova otkrića u pogledu primene intravitrealnih injekcija, pogotovo u domenu anti-VEGF terapije, nose sa sobom još veći optimizam ka optimalnim ishodima lečenja pacijenata sa retinalnim oboljenjima i minimalnim neželjenim reakcijama.
Dr Ivana Todorović, spec. oftalmologije
KBC Zvezdara – Klinika za očne bolesti „Prof. dr Ivan Stanković“